Led Yakıp - Söndürme


GEREKLİ MALZEMELER
Ürün Adet Açıklama
Arduino UNO 1 Diğer Arduino modelleride kullanılabilir.
BreadBoard 1
Jumper kablo (erkek-erkek) 4
Led lamba 1 5mm
Direnç 1 220 ohm (100ohm veya 330ohm da kullanılabilir.)

AÇIKLAMA

Bu dersimizde Arduino ile basit bir led yakıp söndürme devresi yapacağız. Aşağıdaki devre şemasında gösterildiği şekilde led, direnç ve Arduino Uno’nun bağlantılarını yapalım. Ledin uzun bacağı + ve 2 numaralı dijital pine bağlanacaktır. Arduino derleyici kurulumunu (Arduino IDE) yaptığımızı varsayıyoruz. Kurulum yapmadıysanız Arduino IDE kurulumu sayfasından faydalanabilirsiniz.

Daha önceden kurmuş olduğumuz Arduino derleyicimizi açıyoruz, Arduino kartımızı tanıtmadı iseniz, Arduino IDE kart ayarlari sayfasından faydalanabilirsiniz. Açılan program sayfasında void setup() ve void loop() gibi kod blokları hazır bir şekilde gelmektedir. "void setup()" ve "void loop()" yazılarının altında " // " ile başlayan ve gri renk olan satırlar açıklama satırlarıdır. Bunları silebilirsiniz. Elektrikli cihazların çalışabilmesi için belirli miktarda düzenli elektrik akımına ihtiyaç duyar, bu nedenle led'imize 2. pin den uzun bacağına elektrik verdiğimizde diğer bacağını GND (ground-toprak) bölümüne bağlayıp elektriğin akmasını sağlıyoruz. Arduino kartı üzerinde bulunan mikrodenetleyiciye komut vermediğimiz sürece 2. pin den elektrik akışı olmayacaktır. Arduino giriş-çıkış pinleri 5V / 40mA akım verir. led lerimiz bu voltaj ve akımda bozulacağından elektrik miktarını azaltan direnc takmak zorundayız.

Aşağıda görselde olduğu giibi bağlantılarımızı yaptığımızda ve kodumuzu yazdığımızda, artık kodu mikrodenetleyiciye yüklemeye hazırız. Kodları aşağıdaki kodsayfasının üstünde bulunan "Kodu Kopyala" bölümüne tıklayarak kopyalayıp Arduino IDE programındaki bütün kodları silip yapıştırabilirsiniz. Kodların açıklama bölümleri gri renkte olan ve satırların sağında bulunan "//" 2 eğik çizgiden sonraki bölümlerdir. Arduino IDE programında sol üst köşede bulunana sağa doğru ok işaretine tıklayarak veya (Ctrl + U) klavye kısayolu ile kodumuzu gönderebiliriz. Her şey yolunda gitti ise led imiz 1 saniye aralıklarla yanıp sönecektir.


PROJE GÖRSELİ
Arduino Ders - 1
PROJE KODU
int pinNo = 2; // PinNo değişkenine 2 rakamını atıyoruz. PinNo yazdığımız yer artık (2) anlamına geliyor.

void setup() { // void setup() bölümü, başlangıçta bir kere çalışır ve kod ayarlarımızın yapıldığı yerdir.
  pinMode(pinNo, OUTPUT); // 2 numaralı pin den elektrik çıkışı yapacağımızı belirtiyoruz.
}

void loop() { // void loop(), çalışan kodlarımızı yazdığımız bölümdür. İsminden de anlaşılacağı gibi kod satırı bitince sürekli tekrar başa döner.
  digitalWrite(pinNo, HIGH); // digitalWrite komutu ile 2. pin den "HIGH" kodu ile elektrik vermesini söylüyoruz.
  delay(1000); // 1 saniye (1000 ms-milisaniye) bekleme komutu.
  digitalWrite(pinNo, LOW); // digitalWrite komutu ile 2. pin den "LOW" kodu ile elektriği kesmesini söylüyoruz. 
  delay(1000); // 
}
Diğer Arduino projeleri için lütfen tıklayınız. Projeler